facebook   instagram

Bizim İçin Ne Dediler: Doğum İçin Amerika...

Yaşam uzun bir yolculuk; ve ben geriye dönüp yaşanmışlıklarıma bakınca her zaman hayatımın dönemlerden oluştuğunu fark ettim. İyi veya kötü kısa veya uzun bazen tek başına bazen iç içe yaşanan dönemlerden oluştuğunu gördüm.

Bir şeyi yürekten isteyince gerçekten gerçekleştiğini de öğrendim. Tesadüf zannettiğimiz o mucizeler aslında yürekten dilediğimiz, tutkuyla istediğimiz arzulardan başka bir şey değildi. Kural çok basitti, yürekten iste... işte yaşamımın 2011 yılının son aylarında ben de yeni başka bir dönemde buldum kendimi. Hamileydim. Heyecanlı ve şaşkın bir anne adayıydım. Bir parça da delilik vardır bende. Zaman zaman da tavan yapan üstelik. Kendim gibi delileri de çekiveririm kendime. Yine kendim gibi birini çekmiştim. Doktorum haydi seni Amerika'ya yollayalım, orada yap doğumunu dediğinde kendimden bile deli bir adamla karşılaştığımı düşünerek ayrılmıştım yanından. Ama aklıma düşürdüğü bu fikri araştırma gereği de duymuştum için için. Benim kafamda hep zengin yada ünlü insanların yaptığı bir şeydi nede olsa. Ama küçük bir araştırmayla bunun artık sıradan insanlar için de imkansız olmadığını görünce tamam demiştim; neden olmasın! bir aya yakın uzun araştırmalar uzun telefon konuşmaları, yazışmalarla geçti zamanım. Meğer bu işi yapan ne çok insan, firma, şirket varmış! Herkese özel paketler, her bütçeye özel fiyatlar, rüyalar ülkesi Amerika'nın dört bir yanında bulunma imkanı! Şaşıp kalmıştım seçenekler arasında ve deli dediğim doktorum hayatımn yönünü bir anda değiştirerek hayatımın kıymetli insanları köşesindeki yerini almıştı. 

Bir ayın sonunda bir karar verip şirketlerden biriyle aslında hiç de içime sinmeden anlaşma yapmak üzereyken fiyat, kalınacak ev, şirketin yaklaşımı derken bir türlü ortak bir noktada buluşamayarak eşimle birlikte karar verip Amerika defterini kapattık. Sağlık olsun deyip bebeğimizin doğumunu beklemeye başladık. Bir gün bir aile meclisinde konu açılınca sevgili bir ablamız Amerika'da bu işi yapan bir arkadaşından bahsetti ve hemen görüşmemizi sağladı. İyi ki de öyle oldu. İyi ki de ben o şirketle anlaşamadım. İyi ki de Mehtap'la tanıştım. işte hayatımın o döneminin en güzel zamanları başlamış oldu. Bir şirket ciddiyetinde bir anne şefkatinde, bir dost sıcaklığında, bir rehber liderliğinde Amerika'da doğumumu gerçekleştirdim.

Sen sevgili anne adayı! Bu yazıyı okuduğuna göre kafan karışık, kararsızsın, belki paran az, belki yalnızsın, belki zor bir hamilelik sürecindesin, belki çekincelerin var. Ne de olsa hiç bilmediğin bir yolculuk var karşında. Emin ol ben hepsini, belki de fazlasını yaşadım. Upuzun bir hikayem var. Burada özetin özetini okuduğun bu hikayenin tamamını indigomom.com adlı bir blogda toparladım; hem de hiç bir detayı atlamadan. Çünkü hayatımın bu dönemini mutlaka kaydetmem ve zaman zaman dolu gözlerle tekrar dönüp bakmak istedim. Dilersen oku.

Son notum ise Mehtap'a: Bilirsin seni sayfalarca anlatabilirim ama sen bundan hiç hoşlanmazsın. Sadece şunu söylemek istiyorum, sen bana Tanrı tarafından verilmiş meleğimin yeryüzündeki aksisin. Çevrendeki herkes için olduğu gibi benim için de çok çok özelsin.