facebook   instagram

Bizim İçin Ne Dediler: Doğum İçin Amerika...

Her anne babanın hayali, topluma faydalı insanlar yetiştirmek ve hayatı onlara en iyi imkanlarla sunmaya çalışmaktır. Bu sebeple evlatlarımızın geleceği ile ilgili hayatı şekillendirmek biz ebeveynlere düşüyor.

Ben ilk evladımı 22 yaşımda imkansızlıklar içinde eşimin görevi dolayısıyla Malatya’da dünyaya getirdim. 19 yıl sonra ikinci çocuğumuzu dünyaya getirmeye karar verdik ve bu kararımız gerçekleşti. İlk oğlumuz olan Mehmet 19 yaşındaydı ve üniversiteyi o sene kazanmıştı, oğlumuzun en büyük hayali olan Amerika’da okuma isteği malesef gerçekleşemedi. Oğlumuzun bu hayalinin gerçekleşmemesi ikinci çocuğumuzu Amerika’da doğurma fikrini oluşturdu. Ama bu konuda son derece kararsızlıklarım vardı. Mantığım Amerika’ya gitmeyi söylerken. duygularım Türkiye’de kalmayı söylüyordu, çok kararsızdım. 

Eşim tesadüfen THY’da kaptan olan bir arkadaşından Mehtap hanımı öğreniyor. Eşimin aşırı ısrarı ile o telefon görüşmesini Mehtap hanımla yaptım. İlk telefon görüşmemizde ALO deyişi bile ona güvenmem gerektiğini bana hissettirdi. Sesindeki o sıcaklık o anne şefkati, o güven hemen karar vermemde etkili oldu. Mehtap hanımla görüştükten sonra korkularım endişelerim azalmıştı, sonuçta hiç bilmediğimiz bir ülkede, hiç bilmediğimiz doktorlarla doğum gibi mucizevi bir olayı gerçekleştirecektik. Hamilelik her anne için son derece duygusal, son derece korumacı, son derece endişeli bir süreçtir. Amerika’da doğum yapmaya karar verdikten sonra, annem ve oğlumun da desteğine ihtiyaç duydum.  Mehtap hanımla skype den görüşmeye başladık. Bizi her konuda bilgilendirdi. Tüm hazırlıklarımızı tamamladık, İstanbul’dan Chicago ya uçtuk, bir gece dinlendikten sonra, kiraladığımız araçla, GPS yardımıyla, hiç zorlanmadan Mehtap hanımlara ulaştık.

Mehtap hanım, eşi Mücahit bey ve iki oğlu bizi son derece sıcak karşıladılar. İlk defa yüz yüze geliyorduk ve bir insanın bu kadar sıcak kanlı, bu kadar sevecen, bu kadar yardım sever, bu kadar şefkatli olabileceğini tahmin edemezdim. Sanki ailecek yıllardır tanışıyor gibiydik. O an düşündüm ki Mehtap hanımı seçmekle çok doğru bir karar verdiğimi anladım. Çok güzel bir ağırlamnın ardından bizi kalacağımız siteye götürdüler, dairemizin içinde bize özel çiçeklerden buz dolabının içine kadar herşey en ince ayrıntısına kadar düşünülmüştü. Yatak odamızda duran bebek yatağını görünce çok duygulandım, bebeğin yatağına kadar Mehtap hanım düşünmüştü. Ertesi sabah hep birlikte IHOP a kahvaltıya gittik. Daha sonra doktorumuzun muayenehanesine gittik, hemşireler son derece sıcak karşıladılar, herkes güleryüzlüydü ve doktorumuzla tanışma zamanı gelmişti. Onu görünce bu adam iyi bir doktor diye düşündüm, benim ve çocuğumun emin ellerde olduğunu bir kez daha anladım. Ayrıca duvarda asılı olan bir panoda Amerika’da ilk ona giren doktorlar listesinde onun da ismi vardı. Son derece titizlikle muayenesini yaptı. Yaşımın 41 olması sebebiyle doktorum beni daha sık görmesi gerektiğini söyledi. Daha sonra Mehtap hanımla doğum yapacağım hastaneye geçtik.

Hastane büyük çok temiz ve düzenliydi. Hastane çalışanları son derece güleryüzlü, işlerini severek yapan kişilerde. Doğum sonrası kalacağım odayı gördük. Hastaneden ayrıldık. Mehtap hanımla hergün bir aradaydık, bizimle o kadar çok ilgileniyordu ki, kendimizi ülkemizde gibi hissettirdi. Dışarıdan gelen bir turist gibi değil de, gerçek Amerikan yaşantısını görme imkanı bulduk. Sık sık doktorumuzla bir araya geliyorduk. Muayeneler konusunda son derece titizlik gösteriyorlardı, kan tahlilinden, tansiyonumdan, kilomdan, ultrasona kadar tek tek inceleniyordu. Her geçen gün doğuma bir adım daha yaklaşıyordum. Bu süreci Mehtap hanımın ilgi, alaka ve desteğiyle çok rahat geçirdim. Doğum yapacağım gün gelip çatmıştı. Hastaneye doğru yola çıkmıştık, doktor ve ekibi bizi hastanede hazır bekliyorlardı, çok korkuyordum annem, oğlum ve Mehtap hanım beni teselli etmeye çalışıyorlardı. Ağlıyordum bir an olsun Mehtap hanım elimi bırakmıyordu ve beni teselli ediyordu, doktorum bana endişe edilecek birşeyin olmadığını herşeyin yolunda gittiğini ve akşam saat 21.00 da 27 Şubat 2013 te sezaryanla bebeğimi dünyaya getireceğini söyledi. Ona inanmamı ve sakin olmam gerektiğini söyledi.

Doğum sorunsuz bir şekilde gerçekleşti. Kucağıma bebeğime aldığımda dünyanın en mutlu insanıydım.