facebook   instagram

 

Hamileliğimin en geç kaçıncı haftası Amerika'ya gelişim uygundur?

Turkiye'deki doktorunuzdan aldığınız "uçakla seyahatine engel, sağlık problemi yoktur." raporunuz ile 36ncı haftaya kadar uçak şirketleri ile problem yaşamazsınız. Ancak 36ncı haftadan sonra bu raporunuz olsa dahi uçağa binmenize izin verilmeyecektir. Anlaşmalı olduğumuz Uzm. Doktorumuzun tasiyesi ise 35nci haftayı geçirmemenizden yanadır..

Doktorumla isteğe bağlı sezaryen hakkında sorun yaşar mıyım?

Ohio'da tamamen annenin kişisel tercihine bırakılmasına rağmen, doktorunuzun tercihi doğum normal seyrindeyken, doğalı yaşamaktan yanadır, ancak karar tamamen size bağlıdır.

Doktorum ile ilk karşılaşmamızdan ve kontrollerimden neler beklemeliyim?

İlk karşılaşma gününüzde kaydınız yapılacak, tansiyonunuz, kilonuz, boyunuz ve rahim büyüklüğünüz ölçülüp kayıt edilecek, bebeğin kalp atışları dinlenip ilk ultrasonunuz için randevunuz verilecektir. İlk ultrasonunuz sonrası 37ncı haftaya kadar iki haftada bir, 37ncı haftadan sonra haftada en az bir kez olmak üzere rutin kontrolleriniz yapılacaktır. Amerika'da, haftalık muayene anında ultrason izleme yapılmadığı için (Amerikan Sağlık Kuralları gereği) doktorunuz eğer gerekli görürse sizden ekstra ultrason isteyecektir.

Doğum sonrası bebeğimin doktor kontrolleri olacak mı?

Hemen doğum sonrası çocuk doktoru ve hemşireler tarafından zorunlu olarak yapılan Newborn Screening Test (PKU) ile bebeğinizin kontrolleri başlar. Hastanede kaldığınız süre boyunca, sizin ve bebeğinizin tüm kontrolleri ve zorunlu aşılarınız yapılacaktır. Ayrıca her iki saatte bir, emzirme hemşireniz, bebek hemşireniz ve doğum hemşireniz tarafından ayrı ayrı kontrol edileceksiniz. Check-up larınız yapılacak ve kayıt altına alınacaktır. Ayrıca, Türkiye'ye dönmeden önce, doğumun 15nci günü bebeğiniz ve siz doktorlarınız tarafından son kez kontrol edileceksiniz.

Doğum sonrası ne kadar sürede ülkeme geri dönebilirim?

Bebeğinizin ve sizin 15nci gün doktor kontrolleri yapıldıktan ve bebeginizin pasaportunu aldıktan sonra yasal olarak geri dönüşe hazır hale gelirsiniz. Çocuk doktorumuz, yeni doğan bebeğin ilk 15 günü sakin ve kontrol altında geçirmesini uygun görmektedir.

Amerika'da doğum yapmak için toplam ne kadar süreye ihtiyacım var?

35nci hamilelik haftasında Toledo'ya geleceğiniz, express pasaport sistemi ile 3 saat bekleme sureli ACIL hizmetten yararlanarak bebeğinizin pasaportunu alacağınız ve bebeğin doğumundan 2 hafta sonraki doktor kontrollerinizi de tamamlayacağınız düşünüldüğü taktirde ABD'ye gelişinizin 8nci haftasının sonunda artık dönüşe hazır hale geleceksiniz.

Toledo'daki en büyük avantajınız, tüm yasal evrakların en hızlı şekilde elinize geçecek olmasıdır.

OHIO'da doğan ünlüler kimlerdir?

Amerika Başkanı Ulysses S.Grant, Amerika Başkanı Warren G.Harding, Amerika Başkanı Benjamin Harrison, Amerika Başkanı William Mckinley, Amerika Başkanı William Howard Taft, Thomas Edison, Sarah Palin, Steven Spielberg, Neil Armstrong, John Glenn, Mehmet Öz, James A.Lovell, Paul Newman, Sarah Jessica Parker, Clark Gable, Tracy Chapman, Katie Holmes, Dean Martin...