facebook   instagram

Doğru Bilinen Yanlışlar

1. Citizen, Resident ve Non-resident kelimeleri ne demektir?

Citizen = vatandaş Resident = o eyalette ikamet eden ve vergi ödeyen kişi, ABD de doğmuş olması gerekmez. Non-resident = o eyalette ikameti olmayan kişi, ABD de doğmuş olması gerekmez.

2. Bebeğin doğduğu eyalet veya şehir, üniversite seçiminde ne kadar etkilidir? Üniversite ücretlerine katkısı var mıdır?

Amerika sınırları içinde doğan her bebek, Amerikan vatandaşı olur. Dolayısıyla, ülkedeki üniversitelerin her birine "citizen öğrenci" statüsünde girmeye hak kazanır. Böylece, "yabancı öğrenci" statüsü ile gelen diğer ülke vatandaşlarından çok daha uygun ücretle okuyacaktır. Vatandaş olan öğrenciler ise;" Resident" statüsü ile ikamet ettikleri ve vergi ödedikleri eyaletin okullarından biraz daha avantajlı olarak yararlanırlar. Dolayısıyla, hem citizen, hem de resident olmak yabancı öğrenciye oranla çok daha fazla avantaj sağlamaktadır.

Vatandaşlar için Üniversite ücretlendirmeleri; doğum eyaleti veya şehrine göre değil,

  1. resident
  2. non resident

olarak iki ayrı konuma göre yapılır. Amerika'da yasayan yaklaşık 360 milyon kişi, çocuklarını göndermek istedikleri üniversiteye göre doğum şehri seçmezler. Universiteye en uygun ücreti ödemek için izledikleri yol, çocukların üniversite zamanı gelince istedikleri eyalete taşınıp, oranın ikametgahını alıp, resident olmaktır. Çocuğunuzu göndermeyi arzu ettiğiniz üniversite şehrine gidip, hamileliğinizin en yoğun günlerini büyük şehir ortamında geçirmek zorunda olmadığınızı bilmek en doğal hakkınızdır. Çocuğunuzu vatandaş yaptıktan sonra, hangi üniversiteye göndermek isterseniz zaman içinde kararınızı verebilir, Amerika'lıların yaptığı gibi çocuğunuzun üniversite yaşı geldiğinde ve siz artık "hamile riskleri" taşımadığınızda istediğiniz eyalete yerleşir ve resident statüsünden yararlanabilirsiniz.