facebook   instagram
Amerika'da Doğum Günlüğü

facebook-gunluk

Bir sure önce,   bir gazetede çıkan  makalede, "eğer çocuğunuz Amerikan vatandaşıysa vay halinize" türü bir yazı vardı. Yazıda hem Türkiye'ye hem de Amerika'ya çifter çifter vergi ödeyeceğinizden söz ediliyordu. Genel hatlari ile dogru, ama detaylarinin da bilinmesi  gereken bu konuda Ozne siz degil, 21 yasina gelecek olan ve sorumluluklari olan cocugunuzdur. Vergi mukellefi, siz degil cocugunuzdur.

21 yasina gelen cocugunuz yilde 85.000 Dolarin uzerinde kazniyor ise, aradaki farkin vergini odemeyle sorumlu olacaktir. Limit 85.000 Dolardir.

Bir ornek verecek olursak, 21 yasina gelen cocugunuzun yillik geliri 100.000 Dolar ise, 15.000 dolarlik bir kismin vergisini odeyecektir. Bugun icin ortalama %20 olan vergi miktari ile 3.000 Dolar gibi bir rakam vergi odemesi gerekecektir. 100.000 Dolar kazanan cocugunuzun 3.000 dolarini Amerika'ya vermesi sizi ne kadar rahatsiz eder dusunulmesi gereken bir konudur!

Dünyanın bir çok ülkesinden, milyonlarca insanın yaşayıp çalıştığı, çifte vatandaş olduğu Amerika'da hiç bir system adaletsiz degildir.

Daha bugünden, cocugunuzun belki de sadece haklarından yararlanacağı bu degerli ülkenin vergi sistemini dusunup  yanlis karar vermeyin.
Verginizi ödediğiniz kadar güvendesinizdir, okullarınız iyi eğitim verir, sağlık sistemi iyi çalışır. Amerika'nin dunyanin bir numarali ulkesi olmasi da bu sistemlerin toplamindandir.

 

 

1000 sola karakterler