facebook   instagram
Amerika'da Doğum Günlüğü

facebook-gunluk

Merhaba, "Amerika'da Doğum Yapmak", öylesine bir hayal mi, yoksa birinden duyulmuş zamanla klişeleşmiş bir kalıp mi? Neresindesiniz bu isteğin? Amerika'da Doğum Yapmak - 1Neden istiyorsunuz bunu? Popüler olduğu için mi? Yoksa idealleriniz var, hayalleriniz var bunları mı gerçekleştirmek istiyorsunuz çocuğunuz üzerinden? Bir kadın neden Amerika'da doğum yapmak ister? Bunu ne kadar ister? İki sene boyunca ben Amerika'da doğum yapmak istiyorum deyip sonra hamile kalınca yani ayaklar suya değince, yani bu işin bu kadar kolay olmadığını anlayınca, hayaller söner mi? Söner! Örnekleri var mı? Var! Hiç düşünmedikleri halde, ön hazırlıkları olmadan, Hamileliğinin 34.haftasi hadi gidiyoruz diyen var mı? O da Var! Yani kimin ne istediği ve ne yapacağı hiç belli olmuyor bu Amerika'da doğum konusunda. Hanımlar, Amerika'da doğum büyük bir ideal isidir, gönül isidir. Yapacağınız Turistik gezi değildir! Özgürlük Anıtı'nı daha önce 4 gün ziyaret etmekle, ne Amerika'yı tanindiniz ne de Amerika hakkında bir fikriniz oldu. Turistik gezi adı üstünde TURİSTİK! Amerika da hayatın ucuna bile dokunmadınız aslında New York, Los Angeles turunuzda. Gördünüz, izlediniz, yediniz, içtiniz ve döndünüz... Ağzına bir parmak Amerikan balı sürdünüz tadı damağınızda kaldı. Hamile kalayım illa burada doğuracağım dediniz ve HAMİLESİNİZ işte! Ee daha önce geldiniz ya, doğuma da gelirsiniz ne var bunda? Araştıralım bakalım yazalım Google'a Amerika'da doğum, Amerika'da doğum yapmak... İşte bir kaç isim karşınızda, bu işi organize eden şirketler de varmış! Peki bir şirkete gerek var mı? Daha önce geldiniz ya nasıl olsa yine gelirsiniz. Neden birileri para kazansın ki bu isten. Yok yok siz kendiniz deneyeceksiniz. O halde sizi neler bekliyor gerçekçi olalım ve irdeleyelim . Eğer bir tanıdığınız varsa Amerika'da sizi karşılayacak, doktorunuzu önceden ayarlayacak, evinde kalabileceğiniz, işiniz o zaman çok kolay o konuya girmeyelim. Sizin adınıza biri zaten kafa yoracak! Peki ya hiç tanıdığınız yok ve kendi basınıza gelecekseniz. Listeye nereden başlamalısınız. Nerede çok dikkatli olmalısınız? İşte bugün konumuz bu.

1. Öncelikle geleceğiniz EYALET'i secin.

Her eyaletin ayrı bir ülke olduğunu duşunun. Her eyaletin kendi kural, kanun ve yasaları vardır. Seçeceğiniz eyaletin suçluluk oranı, gelir seviyesi nedir araştırın. Araba kiraladınız, trafik kazası yaparsanız, bir insana, bir hayvana çarparsanız sizi ne bekliyor aklınıza geldi mi? Trafik cezanızı nereye yatıracaksınız? Hava sıcaklığı, soğukluğu nedir? Rutubet ne kadardır? Yaz günü Arizona gibi sıcaklığın ortalama 48 derece olacağı bir çöle mi geliyorsunuz yoksa Florida gibi %99 rutubetli nefes alamayacağınız bir eyalete mi? Tüm dış etkenler hamileliğinizin son iki haftası sizin için çok ama çok önemli olacaktır unutmayın.

2. Eyalet sonrası, yasamayı isteyeceğiniz SEHİR'i secin.

Hangi şehir size uygun, büyük şehirler mi yoksa daha sakin orta büyüklükte hayatı kolay yasayabileceğiniz şehirler mi? Ben orta büyüklükte ki bir şehri tercih etmenizi öneririm. Metropollerin günlük yaşantısını, ulaşımı vb. araştırın. Taxi ile süt almaya gitmek ne kadar kolay olur 38.haftanizda ?

3.EVİNİZ, Acaba Ev mi Otel mi?

Ev çok daha doğru bir alternatif mutlaka ama nasıl kiralayacaksınız? Amerika'da evler, genelde yıllık kiralanır ve kesinlikle sosyal güvenlik numaranız olmalı kiralayabilmek için. İşte bu konu ilk sorunu yasayacağınız konudur. Bu aşamada turist için kısa dönem ev kiralayan birilerini bulmalısınız. İhtiyacınız 3 aylık bir donem için minik bir ev sonuçta. Kiralar, mobilyalı, internet, telefon, elektrik, su, havagazı ve diğer ihtiyaçlarınızı kapsayacak şekilde olduğu için ortalama (aylık) 2.000 ile 2.500 Dolar arasında olacaktır.

4. DOKTORUNUZ

Acaba hangi doktor sizi kabul eder? Onlar için "Sarı çizmeli Mehmet Ağa" durumundayken! Hamileliğinizin başından beri sizi izlememiş, geldiğiniz zaman belki de sorun ile geleceksiniz ve Onun için risksiniz. Amerika'da bir çok jinekolog sizden korkacaktır. Sigortasız ve hamileliğinin üçüncü döneminde bir bayan! "Ödememizi peşin yapalım, bizi alin" durumuna düşeceğinizden emin olun bu konuda. Doktor konusu tamamen şans işidir şu aşamada. İmkânsız değil ama zordur sizi kabul edecek doktoru bulmak.

5. HASTANENİZ

Eğer sizi kabul edecek bir doktor bulduysanız, hastanenizi doktorunuz belirleyecektir. Bu konu da dikkat etmeniz gereken yer ise fiyatlardır. Her hastanenin çok farklı fiyatları olabilir. Size verilen fiyat ile discharge fiyatları farklı çıkabilir. Maliyetiniz ne olur bu durumda? Her bir engeli tek tek kendiniz geçeceksiniz ya daha ucuza hatta en ucuza mal etmelisiniz elbette. Bir araştırın, konusun bakalım doktor ve hastaneniz ile. İçine evi de koyun ve üçgeni tamamlayın. Benim tavsiyem, gözünüzü karartıp da doktor ve hastanenizi ayarlamadan yola çıkmamanızdan yana. Buraya geldikten sonrası daha moral bozucu olabilir. Bir sonra ki yazı da şirketler ve dikkat edilecek yanları gelecek.

 

 

1000 sola karakterler