facebook   instagram
Amerika'da Doğum Günlüğü

facebook-gunluk

Amerika'da Doğum Şirketi SeçimiSorgulanması gereken ama çoğu zaman şekilciliğimizden aklımıza gelmeyen soruları göz önünde bulundurmak için bu bolüm hazırlanmıştır. Şirketiniz aşağıdaki soruların yanıtı size en doğru ve yasal şekilde verebilmeli ki, bebeğiniz kucağınızda, Türkiye'ye donuş uçağınızın kapısında güvenlik memuru tarafından durdurulup elinizdeki turist vizenizin ömür boyu iptal edildiği ve bir daha çocuğunuzun bile size Greencard veremeyeceğini duyduğunuzda şok olmayın. Yukarıda ki örnek yasanmış bir olaydır ve ......uluslararası Havaalanında Haziran 2014 de bir Türk Doğum şirketi aracılığı ile Doğum yapmış ailenin başına gelmiştir. Isım ve kişisel bilgiler Avukatimizda olmakla birlikte, desteğimiz istendiği için olaydan haberimiz olmuştur.

1. Şirketiniz sizi gönderen, uğurlayan taraf mı, yoksa Amerika'da yerleşmiş, yaşayan sizi karşılayan taraf mı? Amerika'da tescilli bir sirketin, asla hata yapma gibi  lüksü yoktur. Hastane ve Amerikalı doktorunuz risk almak istemezler. Bu da yasal olmayan hiç bir şeye onay vermeyecekleri anlamını taşır.

Şirketiniz Amerika kökenli ise her zaman yasal davranmak zorunda kalacaktır. Kendi yasadığı şehirde ki prestiji ve islerinin surekliligi için buna zorunludur. Ödenmemiş bir fatura, adınıza acık kalmış bir belge hiç bir zaman olmayacaktır. Sizin Türkiye'ye dönüşünüzden Sonra bile oluşacak problemleri detayıyla çözecektir. Aksi taktirde ayni hastane ve doktor ile calismasi mumkun olmayacaktir.

2. Amerika'da sizi karşılayacak kişi, Şirket temsilcisi mi yoksa şirket kurucusu mu? Temsilci arada olan kişidir, zamani limitlidir.  Yasadığınız sorun Amerika'dan İstanbul'a iletilip çözülmeye çalışılacaktır. Oysa sirket sahibi, kendi adina cok daha dikkatli olacaktir.

3. Şirketiniz ile Amerika'ya giriş aşamanızı konuşurken nasıl yönlendiriliyorsunuz? Bol kıyafetler giyin, doğuma geldiğinizi belli etmeyin, beyan etmeyin seklindeki bir yonlendirme ile karşılaşabilirsiniz. Bu tür bir hata sizi tam da donuş aşamanızda "bu iş bitti" derken kalbinizden vuracak hatalı yönlendirmedir. Amerika'da yasamayan, Türkiye kuruluşlu bir şirket kendi yetersizliğinden dolay sizi yalan beyana yönlendiriyorsa ve sonuçta bebeğinizle ülkenize dönerken uçak kapısında durdurulup vizeniz omur boyu iptal ediliyorsa nedeni, girişteki YALAN BAYANINIZDIR. Amerikan Devleti sizin her adiminizi bilirken, onlara "turistiz, bir ay Sonra döneceğiz" deyip, Uc ay Sonra bebeğinizle çıkış yapmanız hiç de hoş karşılanmayacaktır.

Peki neden bu sekilde yonlendirildiniz bir fikriniz var mi?

Cunki sectiginiz Turizm firmaniz bu ulkeye ancak sizin gibi TURIST olarak girebilen ve hic bir yasal hakki olmayan insanlardan ibaretti. Kendilerini bile korkutan, pasaport memurundan gizlenmeniz ve hamile oldugunuzu beyan etmemeniz islerini anlik kolaylastirdi. Ulkeye o an yalanla girdiniz,ya cikisiniz?  Peki ya bir sonra ki girisiniz?

Bu asamada, Artik kimsenin musterisi olmadiginiza gore,kendi basinizin caresine bakmak da size dusecektir.

4. Doğum sonrası bebekte veya annede oluşabilecek sağlık sorunlarından dolayı yüksek faturanızda indirim alabilecek misiniz? Yanıt, "Şirketimizin anlaşmalı olduğu hastanelere 70% 'lere varan indirim yaptırma hakkı vardır." seklinde başlıyorsa durun ve düşünün! Amerikalı olan bebeğinizin zaten hakki olan bu indirimi, size şirketlerinin özelliğiymiş gibi sunan insanlara dikkat edin. Bebeğinizin AMERİKA'DA DOĞUMUYLA elde ettiği kendi hakkını, size pazarlamaya çalışan insanlarla karşı karşıyasınız demektir.

5. Hiç bir sağlık problemi yaşanmazsa extra ödeme yapmanız gereken durumlar var mıdır? Bütün extraların listesini isteyin ki sonradan sürpriz bir ödeme ile karşılaşmayın.

6. Normal Doğum arzu ediyorsanız, doğuma sözleşmede ismi gecen doktor mu, o an hastanedeki nöbetçi doktor mu, yoksa ebeler mi girecek?

7. Anestezi uzmanı için ayrı bir ücret ödeyecek misiniz?

Amerika'da Anestezi ilaci fiyatlari hastane faturaniz kapsaminda olmakla birlikte, Anestezi uzmani ucreti her zaman farkli faturalandirilir. Bu da sizin kullanim sureniz ile ilgilidir. Faturaniz dogumdan yaklasik bir ay sonra  posta adresinize gelecektir. 

8. Günün her saati size destek olabilecekler mi? Market alış verişlerinizde, ev temizliğinizde, loğusa bakımınızda, eczaneden ilaç temininizde, vs. size destek olacak kişi var mı?  39. Haftanızda bir paket sut icin marketlerde mi zaman geçireceksiniz yoksa bir telefonunuzla gunun her saati eksiğiniz giderilebilecek mi? Aman DİKKAT! Gideceğiniz şehirde ev, hastane, doktor üçgeni oryantasyonu bitince yalnız mı kalacaksınız? Bu size cok kotu bir hizmetmis gibi gelmesede hamileliginiz ilerledikce destege ihtiyacinizin ne kadar arttigini goreceksiniz.  Çok basit gibi görülen bu soruların yanıtı aslında tahmininizden çok daha önemlidir. En savunmasız, en destege ihtiyac duydugunuz bu günlerinizde daha bilinçli bir tercih yapabilmeniz dileğimizle...

 

 

1000 sola karakterler